سبک سازی مواد کراتین

دسته بندی |وبلاگ ,کراتین مو
نویسنده: قزاقی calender۱۴۰۳/۵/۴

آموزش سبک سازی مواد کراتین
آموزش سبک سازی مواد کراتین

سبک سازی مواد کراتین چیست؟

سبک سازی کراتین مو یکی از مراحل مهم و کاربردی در روش کراتینه‌کردن موهاست. در این مرحله محصولات حاوی کراتین به موها تزریق می‌شوند و آنها را تقویت می‌کنند. پس از آن با استفاده از شانه‌کردن و اتوکشی این مواد را از روی مو کم می‌کنند تا از این طریق موهای مجعد و بدحالت به موهایی لطیف و نرم و خوش‌حالت تبدیل شوند. به‌طورکلی به کم‌کردن مواد کراتین از روی موها سبک سازی مواد کراتین گفته می‌شود.

دلیل انجام تخلیه و سبک سازی مو در کراتین آن است که موها مقاومت لازم را پیدا کنند و بازسازی شوند. همچنین اگر تمامی مواد کراتین  روی موی شخص باقی بماند شانه‌کردن و اتوکشی موها سخت و در مواردی غیرممکن خواهد شد.

>> صفر تا صد کراتین مو | کراتین مو چیست

آموزش سبک سازی کراتین

کراتین مو یکی از روش‌های پر طرف‌دار برای صاف‌کردن و بازسازی موها به کمک مواد شیمیایی است. این روش به موها کمک می‌کند تا ضمن آنکه حالت طبیعی خود را حفظ کنند، صاف‌تر، نرم‌تر و براق‌تر شوند.

 به‌طورکلی یادگیری و سبک سازی کراتین نیاز به تمرین، تجربه و مهارت دارد؛ بنابراین بهتر است ابتدا این فرایند را تحت‌نظر یک متخصص و بر اساس دستورالعمل هر محصول انجام دهيد. روش‌های سبک سازی مواد کراتین به‌صورت متنوعی انجام می‌شود، از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شستن مواد كراتين

در این روش، پس از آغشته کردن موها به مواد کراتین و گذشت زمان لازم، موها شسته و آبکشی می‌شوند تا مواد از موها تخليه شوند. این فرایند نیازمند مهارت و تجربه حرفه‌ای است و در صورت عدم اجرای صحیح، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

اسپري كردن آب

 روش اسپری‌کردن آب برای تازه‌کارها و افراد مبتدی بسیار مناسب است. در این روش با استفاده از اسپری آب و حوله، مواد کراتین به‌راحتی از موها پاک می‌شود.

 در ادامه به بررسی سبک سازی مواد کراتین‌ های متفاوت خواهیم پرداخت:

سبک سازی کراتین بیوتانیکس پرايم

کراتین بیوتانیکس (Bio tanix Prime Keratine) برزیلی، برای موهای نچرال و حتی فر ضخیم مناسب است. این محصول فاقد فرمالدهید، گاز و بویی است و به‌هیچ‌عنوان به دستگاه تنفسی آسیب نمی‌زند. در ساخت این کراتین از مواد ارگانیک استفاده شده است و بالای ۱۸ ماه نیز ماندگار است. مواد کراتین بیوتاکس مقداری چرب است و به اتوکشی بیشتری نیاز دارد تا از مواد سبک شود.

معایب کراتین بیوتانیکس در مورد موهای سفید و موهای دکلره است. این کراتین موهای شما را نارنجی خواهد کرد! برای حل مشکل و عدم تغییر رنگ موهای دکلره و سفید آموزش کراتین مو سفید بدون زرد شدن را مطالعه کنید و بهترین محصول مناسب موهای خود را انتخاب کنید.

کراتین بیوتانیکس پرايم
یک نکته منفی در مورد بیوتانیکس وجود دارد که موهای سفید و موهایی که با دکلره به پایه رسیده و رنگ مشکی گذاشتند را تغییر رنگ میدهد و نارنجی میکند.

سبک سازی کراتین بیوتانیکس پرایم بدین صورت است که پس از انجام مراحل کراتینه و گذاشتن مواد بر روی موها، باید ۵۰% مواد را با آب خالی آبکشی و سپس آنها را با باد ولرم سشوار خشک کنید. سپس دمای اتو را برای موهای معمولی روی ۲۳۰ درجه تنظیم کرده و ۲۵-۲۰ بار اتوکشی کنید. پس از آنکه ۱۰ دقیقه مکث کردید و موها خنک شد، ۱۰ دقیقه ماسک مو را روی موها بگذارید و بعد از آن ۸۰% ماسک را بشویید و موها را خشک کنید.

سبک سازی اوکسی پلاستیا سیستم پلاس

اوکسی پلاستیا سیستم پلاس یک محصول 4 منظوره است که با توجه به روش استفاده از آن می توان به چهارگانه از آن بهره برد. یکی از این روش ها استفاده از سیستم پلاس برای موهای نچرال است. اگر موهای نچرال و طبیعی دارید که میخواهید صافی و شاین به همراه ماندگاری بالایی (2 سال) داشته باشد بهترین محصول را پیدا کردید. سیستم پلاس برای کراتین موهای نچرال نیاز به سبک سازی دارد. در نتیجه زمان اتوکشی مو بسیار کم خواهد شد و آسیبی به مو اصلا نمی رسد.

اوکسی پلاستیا سیستم پلاس
اوکسی پلاستیا سیستم پلاس یک محصول 4گانه است که به چهار نحو می‌توان از آن استفاده کرد. برای کراتین موهای نچرال و طبیعی با ماندگاری صافی و شاین بی نظیر 2 سال.

در هنگام استفاده از سیستم پلاس باید سبک سازی 20 الی 30 درصد انجام شود، جوری که تقریبا موها از مواد سبک شده باشند. روش پیشنهادی لایه به لایه است. بدین صورت که هر لایه مو را با اسپری آب به طور کامل خیس می کنید و سپس بیرون کشیدن مواد بین دو انگشت و شانه کشی. همچنین پس از این مرحله شما از تکنیک فست درای استفاده می‌کنید که حرارت مستقیم را از روی مو کم خواهید و موها دچار آسیب ناشی از حرارت اتو هم نخواهند شد.

تکنیک فست درای توسط ابراهیم صبوحی مدیر کمپانی ESPro، مدرس و مربی بین‌المللی صافی و احیا مو ابداع شده است.

سبک سازی کراتین لونیکس

کراتین لونیکس (Lunix Keratine) یک کراتین برزیلی محبوب است که برای موهای نچرال، رنگ شده سالم، موی دکلره، موی رنگ شده آسیب‌دیده مناسب است. این کراتین با ماندگاری ۶ تا ۱۰ ماه، صافی و شاین بسیار بالایی برای موها به ارمغان می‌آورد.

در سبک سازی کراتین لونیکس درجه حرارت و تعداد دفعات اتوکشی متفاوت و بر اساس میزان آسیب و ضخامت مو از ۱۷۰ درجه سانتیگراد تا ۲۳۰ درجه و از ۱۰ مرتبه تا ۳۵ مرتبه به بالا است. (برای موهای معمولی حدوداً ۲۵ بار کافی است.) پس از اتمام اتوکشی، اجازه دهید مو ده دقیقه خنک شود. باید در مجموع ۴۰ دقیقه به مو قرنطینه دهید و سپس مو را بشویید. در این روش توجه کنید که بیش از اندازه بر روی مو مواد گذاری نکنید، بعد از مواد گذاری و قبل از اتوکشی کاملاً موها را خشک کنید، همچنین بعد از مواد گذاری با دست و حالت طناب‌کشی مواد اضافه را از مو خارج کنید تا مواد اضافه روی مو نماند.

بهترین روش سبک سازی مواد کراتین
بهترین نتیجه از سبک سازی مواد کراتین استفاده از محصولات اوکسی پلاستیا است.

سبک سازی کراتین ریچ

کراتین ریچ (Richee Keratine) ساخت کشور برزیل است که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است و موها را از آسیب‌های خارجی محافظت می‌کند. این کراتین ۱۰۰% گیاهی و ارگانیک حاوی آرگان و فاقد فرمالدهید است و یک روش بسیار عالی برای درمان موهای آسیب‌دیده است.

سبک سازی مواد کراتین ریچ بدین صورت است که شما برای انجام اتوکشی و سبک سازی این کراتین درصورتی‌که موهای طبیعی است حرارت ۲۲۰ درجه و بین ۱۵ تا ۲۰ بار موها را اتو بکشید، اگر موها رنگ شده و سالم هستند حرارت ۲۳۰ درجه و موها را ۱۵ تا ۲۵ بار اتو بکشید و اگر موهای کشسان دارید حرارت ۱۹۰ تا ۲۰۰ درجه و اتوکشی را ۱۰ تا ۱۵ انجام دهید.

پس از انجام اتوکشی به موها ۳۰-۱۵ دقیقه مکث کنید تا موها خنک شوند. (اگر این کار را بلافاصله انجام دهید ماندگاری کراتین کمتر خواهد شد.) و سپس موها را آبکشی کنید. مرحله بعد آن است که مواد شماره ۳ این محصول را روی موها گذاشته و ۵ دقیقه صبر کنید و مجدداً موها را شست‌وشو داده و آنها را خشک کنید.

سبک سازی کراتین هونما

کراتین هونما (Honma Keratine) یک کراتین برزیلی است که برای موهای آسیب‌دیده، دکلره شده، کسشان مناسب است. این کراتین موها را احیا و بازسازی می‌کند و علاوه بر کاهش بدحالتی مو، یک پوسته محافظ انعطاف‌پذیر برای موها فراهم می‌آورد. این کراتین طبیعی فاقد فرمالدهید، بو و دارای ماندگاری آن ۱۰-۸ ماه است. برای موهای رنگ و دکلره شده و آسیب‌دیده از کراتین هونما قهوه تلخ و برای موهای طبیعی از کراتین هونما قهوه سبز استفاده می‌شود.

سبک سازی کراتین هونما قهوه تلخ (Honma Coffee Premium)بدین صورت است که پس از گذاشتن ۲۰ دقیقه کراتین بر روی موها، آنها را با سشوار دمای خنک خشک کرده و سپس ۱۵-۱۲ بار اتوکشی کنید. سپس ماسک درخشان‌کننده را ۱۰ دقیقه بر روی موها گذاشته و بشویید.

سبک سازی مواد کراتین هونما قهوه سبز (Honma Coffee Green) نیز بدین صورت است که پس از آنکه مواد را بر روی موها گذاشتید یک کلاه را ۳۰ دقیقه روی موها نگاه دارید و مجدداً پس از آنکه کلاه را برداشتید ۳۰ دقیقه صبر کنید. سپس موها را با باد ملایم خشک کنید تا آماده اتوکشی شوند. در این مرحله موهای معمولی و سالم را تا جایی که سبک و شاین دار شود با دمای ۲۳۰ درجه اتوکشی کنید. این کار برای موهای نازک و رنگ شده، ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد است. توجه کنید که پس از هر ۵ بار اتوکشی موها باید استراحت کنند و خنک شوند در غیر این صورت تار موها سوخته و ظاهری نامناسب ایجاد می‌کنند. سپس ماسک تثبیت‌کننده را ۱۵ دقیقه روی موها بگذارید و آبکشی کنید.

سبک سازی مواد کراتین لایه به لایه
سبک سازی مواد کراتین لایه به لایه

سبک سازی کراتین لوفر

 کراتین لوفر (Loofer Keratine) برزیلی برای موهای خشک و وز، موهای سالم، موهای فر آفریقایی مناسب است و آنها را فوق‌العاده آبرسانی کرده و موهایی درخشان و براق را به شما هدیه می‌دهد. این کراتین فاقد بو، گاز، فرمالدئید و مواد مضر شیمیایی است و نیاز به قرنطینه نیز ندارد.

کراتین لوفر با ماندگاری ۱۲-۱۰ ماه موهای شما را تغذیه کرده و از موخوره شدن آنها جلوگیری می‌کند. سبک سازی مواد کراتین لوفر پس از گذشت ۲۰ دقیقه مواد کراتینه روی موها بدین صورت است که موها را از پشت سر مجدداً تقسیم‌بندی کرده و لایه‌لایه موها را خشک و براشینگ کنید. اتوکشی هر لایه از موها را ۸-۴ بار و به‌صورت ضربه‌ای انجام دهید. سپس موها پس از گذشت نیم ساعت با شامپو خنثی و ماسک مخصوص کراتین بشویید.

سبک سازی کراتین کادیوو

کراتین کادیو (Cadiveu Keratine) یک محصول برزیلی است که حاوی عصاره کاکائو و ترکیبات ۱۰۰% گیاهی است. این کراتین برای انواع موهای نچرال، فر، رنگ شده سالم، دکلره، رنگ شده و آسیب‌دیده مناسب است.

کراتین کادیو با ماندگاری بالای ۱ سال مقداری فرمالدهید دارد اما نیاز به قرنطینه ندارد و شما می‌توانید همان زمان موها را بشویید.

سبک سازی کراتین کادیو بدین صورت است که پس از آنکه موها را ۸۰-۷۰ درصد خشک و به محلول کراتین آغشته کردید، هر قسمت از آنها ۸-۶ مرتبه اتوکشی کنید. (تعداد دفعات را برای موهای آسیب‌دیده کمتر کنید.) سپس نرم‌کننده موجود در پک را به مدت ۵ دقیقه روی موها بگذارید و موها را بشویید.

کراتین کادیوو
یکی از معایب کراتین کادیوو این است که مدل فیک آن بسیار در بازار پخش شده و تشخیص کراتین اصل از فیک کار را مشکل کرده است. بنابراین پیشنهاد می‌شود کراتینی استفاده کنید که به طور مستقیم از کمپانی تهیه کرده‌اید. کمپانی ESPro آماده همکاری با آرایشگران و کراتین کارها می‌باشد.

انواع سبک سازی مواد كراتين مو در ايران

 در ایران انواع مختلفی از سبک سازی کراتین مو وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

كراتين تراپي

این روش یکی از محبوب‌ترین روش‌های سبک سازی مواد کراتین موجود در ایران است. در این روش برای موهای وز و خشک مناسب است و با استفاده از مواد حاوی کراتین، موها را نرم و لطیف می‌کند.

سبک سازی با اتوكشي و شانه

با استفاده از این روش می‌توان موها را توسط اتوکشی فرانسوی و ایتالیایی به شکل‌ها و فرم‌های دلخواه درآورد.

سبک سازی با استفاده از تكنيك هاي مدرن و مواد ارايشي جديد

این روش به افراد امکان می‌دهد تا با استفاده از مدل‌ها و رنگ‌های متفاوت، ظاهر جدیدی برای موهای خود به وجود آورند.

نكات كليدي قبل از سبک سازی مواد كراتين

قبل از انجام سبک سازی مو با مواد کراتین، نکات اساسی و کلیدی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. رعایت این نکات به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نتایج ممکن به دست آورید. این نکات عبارت‌اند از:

انتخاب دقیق محصول

انتخاب محصولات باکیفیت که حاوی کراتین هستند، بسیار حائز اهمیت است. تفاوت در ترکیبات و ویژگی‌های هر محصول می‌تواند تأثیر زیادی در نتیجه داشته باشد. خرید بهترین محصولات بستر ساز مو و هیدروکراتین های ESPro

بهترین محصولات بستر ساز مو و هیدروکراتین مناسب ژنتیک موی ایرانی
بهترین محصولات بستر ساز مو و هیدروکراتین مناسب ژنتیک موی ایرانی

مراجعه به مراکز معتبر و باتجربه

 برای سبک سازی با کراتین، به مراکز معتبر و متخصص مراجعه کنید. تجربه و تخصص کراتین کار در این فرایند اهمیت زیادی دارد و امکان اینکه موهای شما آسیب ببیند بسیار کمتر خواهد شد.

تدابیر پیشگیری قبل از کراتین

حداقل ۱۴ روز قبل از نوبت کراتین، از رنگ‌کردن و دیگر فرایندهای شیمیایی خودداری کنید. این کار به حفظ سلامت موهای شما کمک می‌کند و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

مدت‌زمان مواد روی مو

مدت زمانی که مواد کراتین بر روی موها باقی می‌ماند بسیار مهم است و باید بر اساس نوع و وضعیت مو تعیین شود.

نكات كليدي پس از سبک سازی مواد كراتين و مراقبت از موها

 همان‌طور که قبل از انجام سبک سازی مو با مواد کراتین، نکات اساسی و کلیدی وجود دارد، پس از آن نیز باید مواردی را رعایت کنید تا ماندگاری این روش‌ها روی موهای شما بیشتر شود. این موارد عبارت‌اند از:

استفاده از ماسک مو

استفاده از ماسک‌های مو و محصولات مراقبتی کمک می‌کند تا نتیجه بهتر و ماندگاری بیشتری به دست آید. خرید ماسک تثبیت کننده کراتین فایبر

ماسک تثبیت کننده کراتین فایبر
ماسک تثبیت کننده کراتین فایبر

رعایت مراحل پس از کراتین تراپی

استفاده از شامپو بعد کراتین بدون سولفات و محصولات حاوی کراتین نکات مهمی هستند که به افزایش ماندگاری کراتین کمک می‌کنند.

جمع بندي

در این مقاله، به بررسی مفاهیم سبک سازی مواد کراتین پرداختیم. کراتین، ماده‌ای مهم در ساختار مو است که با تقویت و ترمیم آن، سلامتی و لطافت موها را افزایش می‌دهد. فرایند کراتین تراپی موها را از وز و خشکی نجات می‌دهد و آن‌ها را براق و لطیف می‌کند. انتخاب محصولات باکیفیت و مراجعه به مراکز تخصصی، نقش مهمی در نتیجه نهائی مطلوب موردنظر شما دارد. همچنین، رعایت نکات تکمیلی پس از سبک سازی و استفاده از محصولات مراقبتی مناسب، ماندگاری و زیبایی موها را تا مدت طولانی نیز تضمین می‌کند.

سوالات متداول

آیا سبک سازی مو با استفاده از کراتین مواد مخربی برای موهاست؟

خیر، سبک سازی با کراتین موادی است که موها را تقویت و ترمیم می‌کند و به آن‌ها لطافت و درخشندگی می‌بخشد.

مدت زمان باقی ماندن مواد کراتین روی موها چقدر باید باشد؟

 مدت‌زمان باقی‌ماندن مواد کراتین بر روی موها بستگی به نوع و وضعیت مو دارد. این مدت‌زمان معمولاً بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متغیر است و باید توسط متخصص تعیین شود.

بعد از انجام کراتین‌تراپی چه نکاتی باید رعایت شود؟

 بعد از انجام کراتین تراپی، استفاده از شامپوها و محصولات بدون سولفات و حاوی کراتین بسیار مهم است. همچنین، بهتر است از ماسک‌های مو و محصولات مراقبتی استفاده کنید تا نتیجه بهتری به‌دست‌آمده و ماندگاری بیشتری داشته باشد.