آموزش کراتین مو با اتو

دسته بندی |وبلاگکراتین مو
calender۱۴۰۱/۱۱/۱۳
آموزش کراتین مو با اتو

کراتینه‌ی مو، یک روش است که مواد مورد نیاز مو را تامیین می‌کند و باعث شادابی موهای شما می‌شود. حتما با این سوال که «ابزار کار کراتینه مو چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟» مواجه شدید. در ادامه این مقاله از سری مطالب آموزش کراتین مو همراه ما باشید. 

 

موضوعاتی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

 کراتین مو چیست؟

ابزار کار کراتین مو چیست؟

آموزش کراتین مو با اتو 

کراتین مو با اتو چگونه انجام می‌شود؟

نکات لازم برای کراتین مو با اتو

مراقبت‌های لازم بعد از کراتینه مو با اتو

سوالات متداول

 

انجام کراتین مو با اتو

 

کراتین مو چیست؟

کراتین یک روش پرطرفدار درمانی است که باعث صافی مو و احیا موهای آسیب دیده می‌شود. در این روش با استفاد از مواد کراتین و حرارت، پروتئین و ویتامین‌هایی که مو نیاز دارد، وارد کوتیکول‌های مو می‌شود و از وز شدن و آسیب آن جلوگیری می‌کند. یکی از مزیت‌های کراتین مو، مدت زمان ماندگاری آن است که تا چند ماه اثرات آن بدون عوارض بر موی شما باقی می‌ماند. آسان بودن روش‌های کراتین مو، عوارض احتمالی کم، نتیجه صافی فوق‌العاده و خاصیت‌های درمانی آن باعث محبوبیت این روش در جهان شده است. اگر قصد دارید کراتین را بصورت حرفه‌ایی یاد گبرید و بعنوان کسب درمد از آن استفاده کنید مطلب قیمت آموزش کراتین مو را بخوانید تا بتوانید در این کلاسهای آموزشی شرکت کنید.

 

ابزار کار کراتین مو چیست؟

کراتین مو همان طور که گفتیم روشی درمانی است که راحت انجام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به جنس موهای خود و میزان احیا یا صافی مورد نیازتان، یکی از روش‌های کراتین سرد (میزان صافی 30 درصد، میزان احیا 70 درصد، با قرنطینه 3 روزه) یا کراتین گرم را (میزان صافی 70 درصد، میزان احیا 30 درصد، بدون قرنطینه) انتخاب کنید. افراد حتما باید قبل از انجام فرآیند کراتینه بر مو در انتخاب مواد باکیفیت و اصل دقت کنند و دستورالعمل بعد از آن را از فروشنده بپرسند. کراتین مو معمولا به سرعت و مهارت کافی برای انجام صحیح کراتین لازم دارد؛ به همین علت بهتر است این کار در آرایشگاه و توسط افرادی که مهارت کافی دارند انجام شود. ابزار و موادی که در کراتین مو استفاده می‌شود به ترتیب مراحل شامل موارد زیر می‌شود: 

 • شامپوی قلیایی برای باز کردن فلس‌های مو
 • سشوار برای خشک کردن بعد از شست و شو و خارج کردن گاز مواد کراتین
 • مواد کراتین و یک شانه مخصوص برای مواد گذاری و شانه کردن مو
 • اتوی با کیفیت مخصوص کار کراتین و یک شانه مقاوم در برابر حرارات
 • درصورت لزوم یک ماسک تثبیت کننده برای مرحله آخر

 

اتو کشی برای کراتین مو و صافی

 

آموزش کراتین مو با اتو

یکی از بخش‌های اصلی در مراحل کراتینه مو، قسمت اتوکشی است که ما با حرارت مواد را در بین فلس‌های مو تثبیت می‌کنیم. موی افراد دارای ساختاری است که روی آن از فلس یا همان کوتیکول مو پوشیده شده است. در حالت عادی این فلس‌ها که عملکرد محافظتی برای مو دارند، بسته هستند و مثل پولک ماهی روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. وقتی شما از یک شامپو قلیایی استفاده می‌کنید، فلس‌های مو باز می‌شوند و بافت مو برای دریافت مواد مغذی آماده می‌کنند. بعد از استفاده از مواد کراتین ما به حرارت بالا برای بستن این فلس‌ها احتیاج داریم. سشوار نیز می‌توانید این کار را در کراتین سرد انجام دهد زیرا اتوکشی برای موهای آسیب دیده توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه بیشترین تاثیر کراتین در مرحله اتوکشی بر مو اعمال می‌شود، باید با دقت و رعایت بعضی نکات انجام شود.در کنار کراتین روش دیگری برای رسیدگی وجود دارد که بیشتر برای رسیدگی مو از آن استفاده می‌شود، میتوانید پروتئین تراپی مو را ببنید تا با این روش هم آشنا شوید.

 

کراتین مو با اتو چگونه انجام می‌شود؟

بعد از اینکه موها شسته شده و کوتیکول مو باز می‌شود باید مواد کراتین روی مو گذاشته و بعد از گذشت زمان مکث که حدودا 45 دقیقه است، اتوکشی انجام شود. در ادامه این مطلب ما نحوه صحیح مواد گذاری، اتوکشی و نکات مهم هر مرحله را برای شما توضیح می‌دهیم.

 • بعد از خشک کردن مو باید 15 درصد رطوبت بر مو باقی بماند و کمی خیس باشد. در این مرحله مو باید به 6 قسمت تقسیم شود. دو قسمت در طرف گوش‌ها از کنار جدا می‌شود و بقیه قسمت‌ها از رو و پشت سر. برای مواد گذاری در نظر داشت باشید دسته‌ای از مو را جدا کنید که نه خیلی کم باشد و نه خیلی زیاد. در موی کم، مواد زیادی روی مو قرار می‌گیرد و در دسته پر، مواد به همه جای مو نمی‌رسد و کنترل آن سخت می‌شود. حتما مواد کراتین را با فاصله 1 سانت از ریشه روی مو بگذارید. در ابتدا با سر شانه مواد را به عنوان مرز با ریشه قرار دهید و بعد با توجه به قد مو 4 الی 5 نقطه بر دسته مو مشخص کنید. حالا می‌توانید با هر دو دست به حالت اتوکشی، مو را به مواد آغشته کنید. بعد از هر موادگذاری برای پخش بهتر مواد، بهتر است موها را شانه کنید و با دست مواد را با با دسته قبلی رو به پایین بکشید. زاویه دست باید 90 درجه باشد و دست را هنگام کار بالا بگیرید. مراقب باشید شانه با کف سر مشتری برخورد نکند. 
   
 • در مرحله بعد روی مو را با یک کاور مخصوص بپوشانید و اجازه دهید مواد در زمان مکث برای جذب بهتر روی مو بماند. این زمان 45 دقیقه تا 1 ساعت است و در هر مواد کراتین متفاوت است. 
   
 • بعد از زمان مکث دوباره با سشوار کشی عینیت مواد را بر مو برطرف کنید و آن را آماده اتوکشی کنید. حتما سشوار را از بالا و در جهت کوتیکول‌های مو بگیرید تا فلس‌های مو شکسته نشوند. 
   
 • وقتی که مواد کراتین روی مو قرار می‌گیرد، ساقه مو بسیار حساس می‌شود. به همین علت به شما توصیه می‌کنیم هرگز از اتو به روش پرسی و ضربه زدن استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود ساقه موها کشیده و حتی قطع شوند. اتوکشی نیز باید با دستِ بالا و زاویه 90 درجه انجام شود. ابتدا چند بار اتو را روی مو می‌کشیم تا مواد کاملا برطرف شود. بعد از سبک شدن مو با یک دست اتو را از بالا رو به پایین بکشید و همزمان با دست دیگر مو را از پایین شانه کنید. رعایت زاویه بالا هنگام اتوکشی باعث می‌شود حرارت اتو، مشتری را اذیت نکند و باعث شکل صاف و بدون هلال موها ‌شود.

 

نکات مهم کراتین مو با اتو و اتوکشی

 

 

نکات لازم برای کراتین مو با اتو

 • حتما از اتویی استفاده کنید که جنس صفحه آن تیتانیوم یا سرامیک تیتانیوم باشد. این اتوها باید درجه 180 تا 230 را به صورت واقعی پوشش دهد. 
 • توجه کنید دمای مناسب برای ذوب مواد کراتین، 200 درجه است و حرارت بیشتر تاثیری در نتیجه ندارد بلکه مواد را می‌سوزاند و باعث آسیب به موها می‌شود. 
 • در مورد استفاده از اتو حتما خواسته مشتری را در نظر بگیرید. اگر مویی دچار آسیب زیادی باشد از اتو استفاده نکنید و مواد را تنها با سشوار تثبیت کنید. 
 • برای اتوکشی، قسمت‌های کنار گوش را به سمت عقب و در جهت بقیه مو بکشید و اتوکشی را از کنار انجام ندهید.
 • از ریختن موها جلوی صورت افراد جلوگیری کنید، زیرا مواد شیمیایی کراتین باعث واکنش آلرژیک چشم‌ها می‌شود.
 • بهتر است بعد از اتوکشی هر لایه با یک شانه تمیز میزان سبک شدن مو را بسنجید.
 • حتما در هر دسته، میزان جذب مواد را بررسی کنید و تشخیص بدهید که چقدر از مواد جذب شده و به چند بار دیگر اتوکشی لازم دارد. 

 

مراقبت‌های لازم بعد از کراتینه مو با اتو

 • بعد از کراتینه کردن مو نباید از شامپوی معمولی استفاده شود، زیرا هر شامپوی شوینده دارای سدیم یا نمک می‌باشد و مواد کراتین را از بین می‌برد. برای تمیز کردن مو بعد از کراتین، حتما از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. توجه داشته باشید که این شامپوها کمتر کف می‌کنند و این موضوع به معنای تمیز نشدن موهای افراد نیست.
   
 • از نرم ‌کننده به علت وجود الکل در ترکیبات آن استفاده نکنید. الکل مواد کراتین را خود حل می‌کند و از بین می‌برد.
   
 • به علت اینکه شامپوهای کراتینه سدیم کمتری دارد باید موها را با دقت و حوصله بیشتری شست و شو را انجام دهید تا تمیز شوند. شامپوی کراتینه برای ریشه مو محدودیتی ندارد و حتما برای جلوگیری از چربی و ریزش مو با انگشت‌ها ریشه مو را تمیز بشوئید و آهسته ماساژ دهید. 
 • برای تقویت درخشندگی و بافت مو از ماسک‌های مخصوص کراتینه استفاده کنید. این ماسک‌ها را بر ساقه موها بزنید و هنگام شست و شو بگذارید کمی از آن‌ها روی مو باقی بماند. 
 • در روزهای اول بعد از کراتینه موهای خود را خم نکنید، آن‌ها را پشت گوش نزنید و با کش نبندید. اگر موی شما هنگام خوابیدن دچار شسکستگی شد با کمی آب آن را مرطوب کنید و سشوار بکشید. 
 • شما بعد از 40 روز می‌توانید موی کراتین شده را ببافید یا کرلی کنید. مواظب باشید فر کردن مو با حرارت بالا انجام نشود و بهتر است از زدن فر آفریقایی اجتناب کنید. 

بغیر از کراتین مو با اتو روش‌های دیگری هم وجود دارد که میتوانید در آموزش کراتین مو کادیوو و  آموزش نانوکراتین مو ببینید و آن را انجام دهید.

 

کارهای مرااقبتی بعد از کراتین مو با اتو

 

سوالات متداول

چه زمانی بعد از کراتین مو می‌توان رنگ یا دکلره را انجام داد؟

بعد از کراتینه، رنگ کردن مو مشکلی ندارد اما به شما توصیه می‌کنیم اگر رنگ روشن و دکلره برای موهای خود در نظر دارید، آن را قبل از کراتینه انجام دهید زیرا ممکن است بعد از کراتین فرآیند رنگ روشن چون فلس‌های مو بسته شده به درستی نتیجه ندهد. شما می‌توانید 40 روز بعد از کراتینه مو، کار رنگ را انجام دهید و حتما در نظر داشته باشید از رنگ‌های بدون آمونیاک استفاده کنید.

 

چگونه ریشه سفید را در موی کراتینه شده برطرف کنیم؟ 

افرادی که ریشه سفید دارند و نیاز دارند که آن قسمت را رنگ کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند. تنها نکته‌ای که باید رعایت شود این است که رنگ را فقط در همان قسمت ریشه بزنند و روی ساقه مو رنگی زده نشود.

 

آیا می‌توان بعد از کراتینه از استخر یا سولار استفاده کرد؟

سوالار و آفتاب باعث خشکی و از بین بردن رطوبت مو می‌شود. هم چنین کلر موجود در آب استخر سدیم دارد و باعث از بین رفتن مواد کراتین می‌شود. شما برای استفاده از این موارد می‌توانید از روغن‌های تقویت کننده مثل روغن آرگان، روغن نارگیل و فندق استفاده کنید و با یک کلاه نخی روی مو را بپوشانید.

 

کراتین مو می‌تواند ظاهری زیبا به موها ببخشد و مراقبت‌های مو را آسان می‌کند. حتما مراحل کراتین مو را با دقت و رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد انجام دهید. از مشتری نیز خواسته می‌شود که حتما مراقبت‌های بعد از کراتینه را رعایت کند؛ زیرا نتیجه دلخواه از کراتین مو، زمانی به دست می‌آید که هم کراتینه درست انجام شود و هم مراقبت‌های اولیه رعایت شود. 

پرسش ها
پرسشی وجود ندارد!